Փետրվարի 27-ին մեկնարկել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ԵԱՀԿ աջակցությամբ ստեղծված Անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության ազգային հարթակի աշխատանքը, որին մասնակցել են պատգամավորներ, պետական գերատեսչությունների, ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելությունների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ հարթակի ստեղծման շուրջ ինտենսիվ աշխատանքները սկսվել են 2019թ-ից: Հարթակի ստեղծումը հիմնվել է Հայաստանի՝ բարեփոխումներ իրականացնելու պարտավորությունների վրա՝ որպես բարձր հարթակ փորձարկելու ժողովրդավարական կառավարման նորարական մոտեցումն անվտանգության ոլորտում: «Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո մենք չենք խուսափում բացահայտ խոսել զինված ուժերում մեր ունեցած խնդիրների մասին եւ տարատեսակ շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ փորձում ենք արդյունավետ լուծումներ գտնել դրանց համար»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Նա նշել է, որ հարթակի հետաքրքրության հիմնական ուղղություններն են՝ մարդու իրավունքներն ու բանակը, համազգեստով քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը, ոստիկանության կողմից ուժի/ բռնության կիրառման նկատմամբ վերահսկողությունը, տեղեկատվության մատչելիությունը, տեղեկատվության ազատությունն ու գաղտնիությունը, անվտանգության ոլորտի ներսում ներքին վերահսկողության մեխանիզմները, պայքարը կոռուպցիայի դեմ արդարադատության մատչելիությունը: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ հարթակը, համախմբելով քաղաքացիական հասարակությանը, խորհրդարանականներին եւ անվտանգության ոլորտում հանրային ծառայություն մատուցողներին մի սեղանի շուրջ, նպաստելու է ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ խորհրդարանական վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը՝ ապահովելով համապարփակ եւ պահանջված բարեփոխումների իրականացում անվտանգության ոլորտում: Նշվել է, որ աշխատանքների ընթացքում բարձրացված հարցերը կքննարկվեն խորհրդարանում՝ լսումների, հարցապնդումների եւ օրենսդրական նոր կարգավորումների տեսքով: Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով՝ հարթակի հետեւողական քննարկումներն ու աշխատանքային հանդիպումները կբերեն երկար սպասված արդյունքի՝ այն է համապատասխան օրենսդրական բարեփոխումներ, անվտանգության համակարգում բարեվարքության ամրապնդում, թափանցիկ գնումներ եւ հաշվետու ուժային համակարգ:
«Մենք համոզված ենք, որ ժողովրդավարությունը հանդիսանում է մեր անվտանգության անքակտելի մասը»,- ընդգծել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Ըստ նրա՝ ժողովրդավարությունը, դրա զարգացումը եւ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը մեր անվտանգության կարեւոր բաղադրիչներն են: Զեկուցողի խոսքով՝ համատեղելով օրենսդրի, քաղհասարակության եւ գործադիրի ներուժը՝ հնարավոր է ավելի մեծ արդյունքներ ապահովել՝ բարձրացնելով անվտանգության մակարդակը: Նա նշել է, որ ժողովրդավարական վերահսկողությունն անվտանգության ինստիտուտների հանդեպ բարձրացնելու է այդ կառույցների արդյունավետությունը, հաշվետվողականությունը եւ կարողությունները:
«Մեր կառույցը պատրաստ է նպաստելու բարեփոխումներ իրականացնելու ՀՀ իշխանությունների ջանքերին»,- նշել է ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուդոլֆ Միխալկան: Ողջունելով հարթակի ստեղծման գաղափարը՝ նա այն համարել է նորարարական եւ խոստումնալից: Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու ընթացող գործընթացում:
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Արտյոմ Սեդրակյանի՝ պետական մարմինների եւ քաղհասարակության բարձր ներգրավվածությունը լրացուցիչ վստահություն է հաղորդում, որ հարթակը կնպաստի անվտանգության ոլորտում ժողովրդավարական վերահսկողության մեխանիզմների ուժեղացմանը: Նա հույս է հայտնել, որ նախաձեռնությունը կլինի արդյունավետ:
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը խոսել է ժողովրդավարական վերահսկողության հարթակի նպատակների ու առաջնահերթությունների մասին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի նոր բարեփոխումների օրակարգը:
ԱԺ պատգամավորները, միջազգային կառույցների եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչներն ողջունել են նման հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությունը: ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Ջենիֆեր Քրոֆթը հարթակի ստեղծումը համարել է պատմական ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ԵԱՀԿ ողջ տարածաշրջանի համար:

On February 27, the work of the national platform of democratic oversight of security sector created by the OSCE support of the NA Standing Committee on Defense and Security launched, where deputies, representatives of the state departments, the diplomatic missions and the civil society in the RA took part there.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan informed that the intensive works over the creation of the platform began in 2019. The creation of the platform was founded on the obligations of implementing reforms as an innovative approach of democratic administration of experimenting high platform in the security sector. “After the Velvet revolution occurred in Armenia we do not avoid our problems in the armed forces and by involving various concerned parties,” the Committee Chair said. He has noted that the main directions of interest of the platform are human rights and army, the protection of the citizen’s human rights, the force/violence oversight use by the police, the accessibility of information, the freedom and secrecy of information, the inner oversight mechanisms, the fight against corruption and the accessibility of justice. According to Andranik Kocharyan, the platform consolidating the civil society, the parliamentarians those rendering public service in the security sector around a table, will promote the efficiency rise of the civil, as well as parliamentary oversight, ensuring implementation of comprehensive and demanded reforms in the security sector. It was noted that during the works the raised items would be discussed in parliament in the form of hearings, interpellations and new legislative regulations. According to the Committee Chair, the consistent debates of the platform and the working meetings would result in long-awaited result, i.e. relevant legislative reforms, strengthening of building integrity in the security system, transparent purchases and reporting force system.
“We are sure that the democracy is the inseparable part of our security,” the Secretary of the National Security Council Armen Grigoryan underlined. According to him, the democracy, its development and the establishment of democratic institutes is considered to be the important components of our security. The speaker has noted that combining the potential of the legislator, civil society and executive body it is possible to provide bigger results, raising the security. He noted that the democratic oversight towards the security institutes would raise the efficiency, accountability and capabilities of those structures.
“Our organization is ready to promote the efforts of the RA authorities implementing reforms,” the Special Representative of the OSCE Rudolf Michalka noted. Welcoming the idea of the platform creation, he considered it innovative and promising. He has noted that the OSCE expressed readiness to support in the ongoing process.
According to Deputy Human Rights Defender Artyom Sedrakyan, the high involvement of the state bodies and the civil society gives additional trust that the platform would promote the strengthening of the mechanisms of democratic oversight in the security sector. He expressed that the initiative would be effective.
The Member of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Kristine Poghosyan talked about the goals and priorities of the democratic oversight platform, taking into consideration the agenda of the new reforms of Armenia.
The NA deputies, the representatives of the international structures and the civil society also welcomed the initiative of creating such platform. The Head of the OSCE/ODIHR Human Rights Department Jennifer Croft considered the creation of the platform historical not only for Armenia, but also for OSCE whole region.